Dla skrzydlatych przyjaciół

Okres zimowy jest niezwykle trudny dla ptaków. Gdy nadejda mrozy, a śnieg pokryje puszystą pierzynką wszystko dookoła, ptakom jest niezwykle trudno zdobyć pożywienie. Dlatego dokarmianie to większa szansa na ich przetrwanie, a także możliwość obserwacji oraz poznania wcześniej nieznanych gatunków. Jednak należy pamiętać, aby odpowiednio dokarmiać ptaki tak, aby w tym trudnym czasie im pomóc, a nie zaszkodzić. I do tego niezbędny jest karmnik.

Najlepszym miejscem dla ptaków będzie karmnik zamontowany w zacisznym miejscu ogrodu. Karmników jest wiele rodzajów: wolnostojące, wiszące, ścienne lub standardowe - do postawienia np. na parapecie okiennym. Karmnik powinien być łatwy do czyszczenia i utrzymania w czystości, aby uniknąć zanieczyszczeń i tym samym różnych chorób. Ważne jest także, aby regularnie uzupełniać pożywienie oraz wodę w karmniku i umiejscowić go w bezpiecznym miejscu, z dala od drapieżników i miejsc, gdzie ptaki mogą być narażone na zimno lub wiatr.

Ptaki należy też odpowiednio karmić. Nie mogą to być zdecydowanie resztki z naszego stołu, lub suchy chleb. Obecnie w sprzedaży jest wiele mieszanek, które można kupić dla różnych rodzajów ptaków. Pamiętajmy, że ptaki przywiązują się do miejsca, w którym znajdują pokarm, dlatego jeśli zdecydujemy się na ich dokarmianie, pamiętajmy aby robić to systematycznie aż do wiosny.

Seniorzy z klubu seniorów postanowili wykonać kilka karmników dla ptaków. Pod wodzą animatora Iwony Wiśniewskiej zaprojektowali niekonwencjonalne karmniki, które będą nie tylko miejscem do karmienia ptaków, ale również dekoracją otoczenia. Kolorowe i fikuśne, traktują dostarczenie pożywienia ptakom z przymrużeniem oka. Kosztowały sporo pracy, ale było warto. A pracowali przy nich wszyscy seniorzy i panie i panowie. Rezultaty ich pracy można obejrzeć na zdjęciach. Karmniki dostaną szkoły i żłobek, żeby dzieciaczki od najmłodszego uczyły sie pomocy stworzeniom i obserwowały ptaki.