Koniec września przyniósł piękną i prawie letnią pogodę. Nic więc dziwnego, że seniorzy z klubu wybrali się na kolejną wycieczkę, tym razem do Grudziądza. Wycieczka przyniosła wiele korzyści, było co zwiedzać, ale tym razem uczestniczono też w zabiegach pielęgnacyjnych.
W dniu 24 września seniorzy z klubu "Brzozowy Raj" pojechali na wycieczkę do Grudziądza. W programie było zwiedzanie miasta z przewodnikiem i skorzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych w salonie piękności. Miasto okazało się być bardzo ciekawym miejscem do zwiedzania. Mur miejskie od strony wiślanej skarpy, to najlepiej zachowany fragment dawnej architektury obronnej miasta i warta polecenia atrakcja Grudziądza. Do naszych czasów z murów okalających cały Grudziądz, wzmocnionych 4 bramami i 10 basztami, zachował się się fragment w południowej części starego miasta, ciągnący się od kościoła ewangelickiego, przez Pałac Opatek do Bram Wodnej. Nieduży rynek otaczają ładnie odrestaurowane kolorowe kamieniczki, które są rekonstrukcjami istniejących przed II wojną światową budynków. Rynek Starego Miasta został odnowiony i sprawia wrażenie zadbanego, a w odchodzących od rynku uliczkach jest kilka kawiarni i restauracji. Najbardziej urokliwa jest alejka z parasolkami.
Warto wspomnieć o jeszcze o jednym, nawiązującym do ważnego, choć mało znanego, wydarzenia. To w Grudziądzu Mikołaj Kopernik w 1522 roku wygłosił przed sejmikiem stanów pruskich swój ,,Traktat o monecie”, który kilka lat później doczekał się wydruku. Wybudowany w XIII wieku przez Krzyżaków zamek niestety nie ocalał do naszych czasów. Na przełomie XVIII i XIX wieku z polecenia króla pruskiego budowla została rozebrana. Po zamku pozostała tylko wieża Klimek oraz studnia. Klimka ostatecznie wysadziły oddziały niemieckie w dniu 5 marca 1945 r. W latach 2013-2014 relikty zamku krzyżackiego poddano rewitalizacji. W efekcie wyeksponowano mury zamku oraz studnię zamkową, obecnie głęboką na około 20 metrów. Zbudowano wieżę widokową, wzorowaną na dawnej zamkowej wieży Klimek, której charakterystycznym elementem zdobniczym są pasy glazurowanej ciemnozielonej cegły. Z dwudziestotrzymetrowej wieży można podziwiać wspaniałą panoramę, jaka roztacza się na miasto i dolinę Wisły, a w pogodne dni widać budynki Chełmna, Świecia i Nowego nad Wisłą.
Seniorzy po zwiedzaniu miasta udali się na zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy i dłoni. Wielką atrakcją okazał się masaż stóp wykonywany przez masażystki z wyspy Bali. Po zjedzonym obiedzie seniorzy zadowoleni wrócili do domów.